Przejdź do głównej zawartości

„Gówno zawsze idzie przepchać gównem”

Na dworze było piekielnie gorąco, pot samoczynnie ściekał po tyłku. Wszędzie duchota, aż brakło powietrza. W sławetnym parku, trzech mężczyzn zabawiało się przy pomniku, tocząc przeróżne roz­mowy. Zapewne byłoby dobrze, gdyby nie złe miejsce i czas, nieprzy­padkowe okoliczności. Nigdy nie wiadomo, na kogo się w końcu, w tym życiu natrafi. Nochal kazał iść, Kras-Oberwaniec poszedł („Pan karze, sługa musi”, a istnieją kraje „Panów” i to takich ludzkich, bez domieszki zwierzęcego instynktu). Jakaś sensacja była redaktorom potrzebna, na okoliczność tego dnia. Coś pisać trzeba, gdyż lud czytać lubił, przekazywane skrupulatnie newsy. Same nudy zazwyczaj prze­puszczali, ale odbiorcy, i tak nie narzekali zbytnio (tania sensacja i re­welacja oraz sztuczny fejk odpadały, pozostawała rzetelna informacja o dobroczynnych działaniach władzy, zakrapiana nekrologiem i re­klamą). „Gówno zawsze idzie przepchać gównem” (zasada działania publicznej toalety), a swoją drogą, to nikt nie musi tego przełykać (wiel­ką karą, byłoby brać się na „żywca” za nierozdrobnione kawałki).   

Zbyt starzy na czyn - fragment satyry

Straż nie podeszłaby, dziennikarz nie przyjechał, gdyby nie fakt, że wokół stało kilkunastu, dobrze zbudowanych mężczyzn w czar­nych garniturach, którym oczy przesłaniały ciemne okulary. Zbieg okoliczności, powstały na skutek przecięcia się w niewłaściwych pro­porcjach miejsca i czasu, doprowadził nieomal do tragedii. Dzielni bohaterowie z prowincji, obrońcy porządku i ładu oraz dbający o rze­telną informację dziennikarz, trwali na posterunku, grzejąc właściwe miejsca w loży życia, ryzykując nie tylko utratą wizerunku (po obiciu wy­gląd szpeci, po dokładnym obiciu zmienia, a drastyczne obicie po­woduje nagłą utratę zdrowia, we wszystkich przypadkach mogą wystę­pować omdlenia czy też nagła utrata przytomności – ostrzega Mini­sterstwo Zdrowia i Ostatniej Posługi, które zgodnie przyznaje, że w takich przypadkach, lekarze nie powinni zasłaniać się klauzulą sumie­nia, udając się niezwłocznie na miejsce i udzielając pomocy poszko­dowanym). 
Rządowi bojówkarze zwracali na siebie uwagę. Kilka metrów bliżej, zaparkowano czarnego maybacha i kilka pancernych BMW (flo­ta VIP-owska, niewysłużona, odporna na stłuczenia i drogowe ko­lizje). To było podejrzane, szczególnie na kurtowskim zadupiu. Obec­ność za­cnych dziwadeł, powodowała obawę i niepokój. Sprawa mu­siała roz­wiązać się, ale panowie strażnicy mieli dylemat: mafia czy rzą­dowi? – oto postawiono pytanie, które wzbudzało strach. W ocze­ki­waniu udzie­lała się im odrobina adrenaliny. Kim mogli być, tak zacni ludzie, przy tym pomniku? Co by tu robili? Pytania te mogły na­warstwiać się w głowie dziennikarza oraz dzielnych strażników miej­skich.  
Strażnicy, po dostrzeżeniu tych nietypowych okoliczności, przy­pi­kowali swoją turkawką za rogiem i zaczęli przedzierać się krza­czyskami, w kierunku dziwnego jak na Kurtowo, zbiegowiska. Po dro­dze, natrafili na Pawła Krasa-Oberwańca, ukrywającego się, wprost za rzeźbą (zaskoczyli go szorującego się nerwowo po worku). Zdziwieni wi­dokiem, przystanęli na chwilę.
– Pawełek? – zawołał Jurek Grzęda, komendant straży, upewniając się czy o niego chodzi, licząc na to że się w porę zorientuje i podleci.
– Pewnie, że ja, komendancie – odpowiedział Pawełek Kras-Oberwa­niec, spluwając z ust gumę balonową Hubba Zgubba.
– Jak sytuacja w terenie? – spytał Adam Haczka, drugi strażnik, nieco niż­szy rangą, choć dobrze umięśniony na podbrzuszu.   
– Chodzą i czegoś tu jakby szukają, jacyś oficjele pewnie – odpowie­dział Paweł Kras-Oberwaniec. 
– Ciekawe, co tu robią? – zastanawiał się Jurek Grzęda. – A może to mafia jaka czy cóś?
– A może szpiedzy? – podał w wątpliwość, poprzednią wersję o oficje­lach Pawełek Kras-Oberwaniec. – Albo mudżahedini[1]?
– Skurwysyn jeden, sika szefie na murawę – poinformował Haczka, który wyrwał jak strzała, w kierunku Chawranka.   
– Kurwa! Stój, na litość Chrystusa! – zdążył zaledwie wykrzyknąć ko­mendant i na nieszczęście, nie zatrzymał Haczki, rozpędzonego jak łupieżczy taran.  
– No, posrało się i rozlazło! – wrzasnął komendant w nerwach, szybu­jąc cicho pod nosem.
Biegnącego strażnika, w pełnym umundurowaniu bojowym, zao­patrzonego w pas skórzany, latarkę, gazowy miotacz pieprzu i tele­fon komórkowy, typu smartphone, zauważył Mozre, który szybkim ru­chem zatrzymał go, celując kolbą swego glocka w jego potylicę. Hacz­ka, po tym ciosie znieruchomiał, zatrzymując rozpędzone wędzidła. W skutkach, cios był nijaki, ledwie się zmarszczył na twarzy, nie okazując bólu. Miał głowę tak twardą i mocną, że ten precyzyjny traf członka Mossa­du, nie zdołał go powalić. Ba! Nie oszołomił go wcale. Mozre rzucił się na niego, a ten człowiek-młot, z wyjątkowo nadludzką od­por­nością, dzielnego strażnika miasta, nie poruszył się o milimetr. Po tym, jak Haczka wydał mu na przywitanie kuksańca, Mozre doznał ura­zu. Ledwo stojąc, zachwiał się i poruszył na nogach. Na szczęście, Chawranek już załatwił potrzebę. Wytrząsał zwis męski i zauważywszy całą sytuację, podszedł spokojnie do Haczki i zdzielił go niemiłosiernie z pięści w pysk. Po mocnym jak kopnięcie słonia ciosie, wielkiego dry­blasa Chawranka; oficer gończy jej lodowej wysokości, Haczka, padł na polbruku, który stał się tego dnia, polem jego osobistej chwały. Nie­złomny, podążył walczyć o miejski trawnik, legł wyklęty na mura­wie, a Chawran rzucił w niego takim mięsem, że wstyd powtórzyć.   
Z oddali, sprawie przyglądał się Jurek Grzęda. Martwił się o pod­władnego, szczękając zębami. Chciał mu pomóc, lecz osobliwie bał się utarczki. Wstydliwy był i nosił się wyniośle. Przyzwyczajony do co­dziennych patroli samochodowych, unikał kontaktu z obywatelem, jak tylko mógł. Stąpał po pewnym gruncie, odbierając zasłużoną wypłatę, nie wtrącając się nadmiernie w przebieg pospolitych spraw.
– Kurwa! Poszczałem się! – wykrzyknął. – Rób zdjęcia, Pawełku. – Ja wkra­czam do akcji, a ty dokumentuj – ledwie zipnął i ruszył w kie­runku dzielnego kolegi, który powalony na służbie, dogorywał przy ziemi, charcząc coraz ciszej, omdlały w napaści, ze śliną wylewającą się na przedramię. Widok okrutny, tak dzielnego woja, co legł pod prę­gieżem brutalnej siły. I skoro on, pierwszy obrońca, skłonił się do upadku, to co mogło teraz grozić zwykłym mieszkańcom, ze strony opraw­ców? Komendant nie miał żadnego wyboru, był niezłomny i udał się zmagać z tą „czarną zarazą”. Nie poruszał się normalnie (pro­sto), ale szedł jak burza, slalomem (służba w armii rozochociła go do takiego biegu, który nieraz ćwiczył na poligonie). Była to taktyka uni­kania potencjalnych postrzałów, które mogły teraz nastąpić. Gdy do­biegł na miejsce, nie mógł wydobyć słowa. Dyszał niemiłosiernie i wręcz wył z bólu, trzymając ręce na kolanach, pozostawał pochylony w pół. Jego twarz była poczerwieniona, co Mozre i Chawranek poczytali chło­pu, za ostatnie chwile na szemranym padole. Pokiwali głowami, spoj­rzeli z ubolewaniem po sobie, wyczekując momentu, w którym sa­moczynny zgon, nastąpi z nagłego przesilenia. W gruncie rzeczy, szko­da im było chłopa, ale nic nie mogli poradzić.  
Nie zrozumieli sytuacji, w której zostali zaatakowani przez stró­żów prawa, poczytani za jakichś śmierdzących oprawców, a wręcz gang­sterów. Chapeau bas[2]! dla uznania dzielnych strażników, którzy w obronie interesu własnej ojczyzny, niezlęknieni, stanęli wobec za­gro­żenia.
– Co ty kurwa, matole? – spytał Mozre. – Przebiegłeś, jakieś pięćdzie­siąt, niecałych metrów – dziwił się. – I już nagle, mi tu umierasz? – drwił.  
– Jezus! – wydał w końcu dźwięczny odgłos Jurek Grzęda, brzmiący jak skowyt kastrowanego żywcem kundelka.
Po tych słowach, całkowicie opadł z sił i legł jak długi, zajmując wszerz posadzkę. Chłopaki nie wiedzieli, co się dzieje, gdyż stali tyłem do Pułkownika, który zbliżał się do miejsca jatki[3]. Myśleli, że to fak­tycznie koniec i facet wykręcił mima na tamten świat. Splunęli mu na pożegnanie, okazując szacunek, na który, w ich mniemaniu, zasłużył.   
– Zobaczył ducha czy co? – sondował Mozre.
– Oczadział? – stawiał pytanie Chawranek.  
– Nie ducha, tylko swego Pana – powiedział dumnie Pułkownik.
            Zbliżył się do miejsca upodlenia, zwierzchnika obronnych sił gmi­nu i zadał mu kopa w brzuch. Ten jęknął, stęknął, obrócił się, po­chwycił rękoma gleby i wzniósł się jak jastrząb, ulatując w górę.
– Panie Pułkowniku, błagam o wybaczenie! – jęczał Jurek Grzęda, trwo­żąc wydawanym skowytem. – Nie wiedzieliśmy, że to Pan – infor­mował posłusznie. – Na rany Chrystusa, błagam!
            Pułkownik dał wiarę zapewnieniom. Oczekiwał nadal odrobiny łajania, aby na przyszłość wiedział i nauczył się, z kim zabiera się do tańca. Patrzył mu w oczy, zachowując spokój i nie zdradzając zamia­rów. Oprawca wiedział, że jego ofiara musi doznać wrażenia, po któ­rym dojdzie do wniosku, że darowanie życia nie musiało nastąpić, a to że przeżył, zawdzięcza wyłącznie „łasce pańskiej”. Bo Pułkownik to był pan, w odróżnieniu od niektórych, ludzki.  
– Błagam, mam żonę i kochankę – stękał Grzęda. – Uwierzcie mi, pro­szę – zarzekał się.
– Jak każdy – wyraził na to Pułkownik, lekceważąc oczywiste fakty.
            Delikatny i niewzruszony, niczym nieugięty capo di tutti[4] sy­cy­lijskiej mafii, wykonujący zadania La Cosa Nostry[5], wpatrywał się w płaszczącego mężczyznę, który przypominał raczej bezpańskiego pu­dla niż szlachetnej wiary wilka.
– Proszę – szemrał Grzęda. – Proszę…  
– Nie becz! – warknął Pułkownik, patrząc na marzącego się, głównego obroń­cę Ofelii Tasiemiec. – To ma być komendant straży? – zapytał chło­paków. – Myślę, że ta pizda nadaje się na króla kanalarzy – wyra­ził.  
Dał mu miarowo w pysk i potrząsnął stanowczo, trzymając za umundurowanie. Przeciągnął jak łacha po parkanie, karcąc niczym zbun­towane dziecko.   
– Masz się ogarnąć! – zagrzmiał Dubieniecki. – Rozumiesz?! – Pa­miętaj, kto ci robotę obłatwił i studia! – podniósł głos. – Masz chronić Ofelię. To jest twoje najważniejsze zadanie. Jak się coś stanie mojej misi, to nadzieję cię dupskiem na ten pomnik – wyartykułował. – Zro­zumiałeś, szlachetny piździelcu? – dopytał czule, z zamiarem posiada­nia całkowitej pewności. 
– Dobrze, Pan nie bije – szlochał Jurek Grzęda.
– Pan zna umiar – odpowiedział. – Pan jest litościwy, kurwa. – Twój Pan, zawsze pisz i wymawiaj dużym „P”.
Dubieniecki walnął go raz jeszcze po mordzie i nakazał ocucić wo­dą Adama Haczkę, żeby nie wzbudzać sensacji, całą tą marną akcją, fingowaną przez lokalnych strażników miejskich. Pułkownik miał po­rów­nanie w skuteczności tych oddziałów z ORMO. Wspominał or­mowców, mając ich za wysokiej klasy specjalistów, wywodzących się z dawnych rezerw obywatelskich. Zbyt starzy na czyn, postarali się, aby ich dzieciom nie zabrakło za nic w świecie zatrudnienia w jednostkach mun­durowych. Dawne więzy krwi, upozorowanych czerwonych epo­kowców, zobowiązywały do wspólnego działania oraz lobbowania na rzecz sfory towarzyszy, w kraju tak zacnym, który traktowali po maco­szemu, łącząc i dzieląc najtrwalsze fundamenty. Sami niezdolni do żadnej inicjatywy, mogli żerować jedynie na żywym organizmie. Ra­bunek, frasunek[6] i wódeczka… Po epoce, pozostawał smuteczek i sen­tyment.
[1] Mudżahedin – uczestnik zbrojnego ruchu religijnego, społecznego lub wyzwoleńczego w kra­jach muzułmańskich.
[2] Chapeau bas! [wym. „szapo ba”] – z fr. „kapelusz z głowy!” – uznanie i honor dla zasług danej oso­by.
[3] Jatka – potocznie „krwawa bójka”.
[4] Capo di tutti – z wł. „szef struktury mafijnej”, inne określenie „don”.
[5] La Cosa Nostra – z wł. „Nasza Sprawa” – organizacja mafijna pochodząca z Sycylii, która wpły­wy w XIX wieku rozszerzyła na Włochy, a w XX na USA. Mafia stanowiła zorganizowane działanie przeciwko uciskowi i narzuconemu porządkowi. Kościół katolicki upatrywał w mafii so­juszników przy ochronie posiadłości ziemskich.
[6] Frasunek – „zmartwienie”. 


Kaczkoduk przejmuje ster! 


Wszelkie podobieństwo, do osób, wydarzeń i postaci, może być czysto przypadkowe, a upatrywanie w książkowych bohaterach, znanych z życia publicznego osób, odbywa się wyłącznie za sprawą działania wyobraźni i na odpowiedzialność Czytelnika.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Filozofia Dubienieckiego zakładała, że społeczeństwo uwierzy we wszystko

Filozofia Dubienieckiego zakładała, że społeczeństwo uwierzy we wszystko, żywiąc się przyszłą nadzieją na to, że kiedyś będzie le­piej. Wiara w zmartwychwstanie, udręczonego i biednego człowieka na Ziemi, zakwaszona mitycznym wyobrażeniem o poprawie losu po śmier­ci, stanowiąca nagrodę za pobożne życie. Nikt nie zadał sobie py­tania: dlaczego głoszący te tezy, nie dążą do ubóstwa w realnym świe­cie? Czyżby nie obawiali się Boga? Może weszli w rodzaj nieznanego nam układu? A może, po prostu wiedzą, o głoszonych przez siebie baj­kach i kłamstwach bez pokrycia? Skoro tak, to zapewne postanowili nie­gdyś pożyć, kosztem bezmózgiej i bezrefleksyjnej masy, którą zmu­szają do biedy, poniżenia i zgody na wyroki wydawane przez system. Ze­ro aborcji, in vitro, prezerwatyw. Kobieta staje się „workiem ciążo­wym”, a mężczyźnie, zgodnie z zasadami, przyznano prawo używania agresji (najlepiej bez zawahania i prosto w twarz). Żaden „pedał” nie może chodzić po ulicach, a wśród księży występują całe mas…

Jarosław Kaczkoduk – obraz niechybny

Zwróćcie uwagę na tytuł. Mówi wiele, gdy chcemy uchwycić wyraz niechybny, odnoszący się do człowieka, który wkrótce nastąpi. Jarosław Kaczkoduk, o pseudonimie szkolnym „Kaczykuper”, a imieniu agenturalnym „Karzeł”, a przez złośliwych prześmiewców zwany „Karakanem”, nastąpił, czym wywołał ogromne spustoszenie, głównie wśród elit rządzących Polgarem. Rozpoczyna się trwająca kilka miesięcy batalia o zwycięstwo w wyborach. Kaczkoduk to postać z książki satyrycznej „Kaczkoduk przejmuje ster!”. Ptaszki już z dawna ćwierkały o kaczorku, który usiłował zwojować w przyrodzie więcej, niż to, nad co mógł wyzdrygać się zwykły nielot. Fragment ten oddaje pewną przypadłość naszego zacnego bohatera. 
Nieoczekiwanym problemem stał się Jarosław, również Kaczkoduk. Przeciwnikiem był słabym, bo wystarczyło mu dać pole do manewru, aby sam sobie kłody podłożył i zniechęcił do czynów tych, którzy dotąd stawali za nim murem.
Pułkownik Dubieniecki, as wywiadu i niekwestionowany cichy przywódca, z zamiłowani…